Sylwetki twórców – Jean-Louis Sieuzac
Dziś w cyklu Sylwetki twórców spotkanie z kolejnym słynnym kompozytorem perfum. A mowa o Jean-Louis’ie Siezac’u, autorze takich klasyków jak Yves Saint Laurent – Opium czy Fahrenheit i Dune Dior’a. Człowieku, który w latach 80’ i 90’ XX wieku walnie przyczynił się do wzrostu popularności pachnideł takich marek jak Hermès czy obie wyżej wymienione. I którego wizjonerstwo oraz bezkompromisowość na zawsze zapisały się w historii współczesnej perfumerii. Dodatkowo, mimo iż największe sukcesy święcił ponad trzy dekady temu, Sieuzac nadal pozostaje aktywny w branży, współpracując choćby z tureckim brandem Nishane. Którego niezwykłe zapachy mam nadzieję zawitają w końcu na Agar i Piżmo. Dziś skupmy się jednak w stu procentach na francuskim twórcy…
Jean-Louis Siezac jest perfumiarzem, który bardzo ceni sobie swoje życie prywatne. Stąd w Internecie niewiele jest informacji dotyczących jego życiorysu, w szczególności młodszych lat. Udało mi się natomiast ustalić, że na pierwszym etapie swojej kariery był on związany ze szkołą Roure Bertrand Dupont (obecnie Givaudan). W której zetknął się między innymi z Pierre’m Bourdon’em oraz młodym Dominique’m Ropion’em, który wiele się od niego nauczył. To również w okresie, gdy związany był ze szwajcarskim gigantem powstała największa ilość jego słynnych perfum. Zaś pierwszymi, które zyskały rozgłos były stworzone dla Max Factor Blasé z 1975 roku. Już w dwa lata później o Sieuzac’u zrobiło się jeszcze głośniej. Tym razem za sprawą skomponowanych dla Yves Saint Laurent Opium. Dzięki swojej oryginalności i orientalnemu charakterowi, perfumy te szybko zyskały popularność, a dziś zaliczają się do absolutnej klasyki. Jednak na kolejne sukcesy nasz bohater poczekać musiał do lat 80’. W roku 1986 światło dzienne ujrzały bowiem Bel Ami marki Hermès. Dzięki umiejętnemu połączeniu nut drzewnych i skóry, zapach ten szybko stał się flagowym męskim pachnidłem francuskiego domu mody. Warto także wspomnieć o Sagamore dla Lancôme (1985). Nasz dzisiejszy bohater swoje największe dzieło skomponował zaś w roku 1988. A mowa oczywiście o wspomnianych już Fahrenheit od Christian’a Dior’a. Perfumach wizjonerskich, z genialnie wykorzystaną nuta fiołka. Podejrzewam, że już tylko ta jedna kompozycja pozwoliłaby Sieuzac’owi na stałe wejść do historii współczesnej perfumerii. Tym większa szkoda, że w skutek licznych reformulacji dzieło to w znacznej mierze utraciło swój pierwotny charakter i jest jedynie dalekim echem zapachu z lat 80’ XX wieku. Po tak wielkim sukcesie, francuski twórca nie spoczął jednak na laurach. Tuż na początku lat 90’ (1991) powstała bowiem Dune. A więc kolejna wybitna kompozycja, która umocniła jeszcze pozycję Jean-Louis’a Sieuzac’a w branży. Po niej przyszedł jednak słabszy okres, zaś w 1998 roku Francuz zdecydował się zmienić pracodawcę. I tak wylądował w niemieckim Florasynth (obecnie Symrise), z którym związany jest po dzień dzisiejszy. Dzięki temu przejściu otworzył się zaś na nowe wyzwania i współpracę z markami o bardziej orientalnym rodowodzie jak Al-Jazeera Perfums czy Nishane.
Ponieważ Jean-Louis Sieuzac jest twórcą skrytym, nie udało mi się znaleźć informacji na temat tego skąd czerpie inspiracje oraz z jakimi składnikami najbardziej lubi pracować. Mogę się natomiast pokusić o wskazanie cech charakterystycznych jego stylu. Przede wszystkim Francuz słynie z tworzenie perfum innowacyjnych i niekonwencjonalnych. To właśnie jego odwaga w poszukiwaniu nieoczywistych aromatów przyniosła owoce w postaci wyżej wymienionych klasyków. Jednocześnie, Francuz nie boi się sięgać po nietypowe i mało popularne nuty. Do tego, jego dzieła charakteryzują się zazwyczaj złożonymi i bogatymi aromatami oraz wyraźną ewolucją. Wiele z nich jest także natychmiast rozpoznawalnych. Co przyczyniło się do ich częstego naśladowania, a nawet podrabiania. Można to jednak uznać za pewien rodzaj hołdu złożonego unikalnemu stylowi Sieuzac’a, dzięki któremu na zawsze zapisał się na kartach współczesnej perfumerii.
Być może zainteresuje Was również lista wszystkich stworzonych przez Jean-Louis’a Sieuzac’a pachnideł:
Adleen Haute Parfumerie Joyaux (2022)
Al-Jazeera Perfumes 20th Anniversary (2018)
Al-Jazeera Perfumes Fine Art (2020)
Al-Jazeera Perfumes Los Angeles (2021)
Al-Jazeera Perfumes Malaga (2021)
Al-Jazeera Perfumes Palace (2018)
Al-Jazeera Perfumes Santorini (2022)
Al-Jazeera Perfumes Velvet Rose (2020)
Charles Jourdan Votre (1978)
Dior Dune (1991)
Dior Dune Esprit de Parfum (1994)
Dior Dune Parfum (1991)
Dior Fahrenheit (1988)
Eden Classic Blase (1975)
Ghalati Iris Musk (2022)
Hermès Bel Ami (1986)
Jean Couturier Coriandre (1973)
La Maison Orientale Faith (2021)
La Maison Orientale Fleur De Amour (2021)
Lancôme Sagamore (1985)
Max Factor Blasé (1975)
Mayrit Lost Boys (2023)
Miles Wambaugh Coup d'Etat (2019)
Miles Wambaugh Hot Shot (2019)
Miles Wambaugh Mood For Oud (2019)
Miles Wambaugh Son Of a Gun (2019)
Miles Wambaugh Sure Shot (2019)
Nishane Kredo (2022)
Odecla Golden Tobacco (2022)
Odecla Spanish Cedar (2022)
Omanluxury Wanderlust (2020)
Omanluxury Wanderlust 2023 Edition (2023)
Oscar de la Renta Oscar (1977)
Pascal Morabito Or Black (1981)
Shiseido Angelique (1991)
Yves Saint Laurent Opium (1977)
Yves Saint Laurent Opium Collector Edition 2008 (2008)
Yves Saint Laurent Opium Parfum (1977)
Yves Saint Laurent Opium Secret de Parfum (1992)