Sylwetki twórców – Ralf Schwieger
Do tej pory na blogu pojawiały się niemal wyłącznie sylwetki perfumiarzy z Francji. Wyjątkiem w tej grupie jest jedynie Alberto Morillas. Dziś natomiast czas na twórcę zza naszej zachodniej granicy. A mowa oczywiście o Ralfie Schwiegerze. Autorze nagrodzonego FiFi Award Orange Sanguin. Ale w swoim dorobku Niemiec ma jeszcze wiele innych świetnych pachnideł, takich jak choćby Hermès – Eau des Marveilles, Baby Doll od YSL czy Lipstick Rose z kolekcji Frédéric’a Malle. Do tej pory na Agar i Piżmo pojawiły się zaś recenzje takich jego zapachów jak Figuier Ardent i Cédrat Enivrant (oba Atelier Cologne) oraz Iris Nazarena amerykańskiej marki Aedes de Venustas. Tym bardziej zachęcam więc do zapoznania się z krótką biografią niemieckiego twórcy.
Ralf Schwieger urodził się w Westfalii. Krainie, którą sam określa jako charakteryzującą się mroźnymi zimami i dużą ilością opadów. Wychowywał się wśród lasów i otwartych przestrzeni. A wykształcona w dzieciństwie miłość do natury pozostała mu do dziś. Po ukończeniu szkoły średniej młody Niemiec nie mógł jednak zdecydować się, jaką ścieżkę kariery obrać. Korciło go studiowanie sztuk pięknych, którymi od zawsze się fascynował. Jednocześnie jego ścisły umysł ciągnął w kierunku fizyki, biologii a nawet astronomii. Ostateczny wybór padł zaś na chemię, ze specjalizacją chemia zapachu. Schwieger czuł bowiem, że w ten sposób będzie miał możliwość twórczej swobody, zbliżonej do tej, jaką dają sztuki piękne. Jednak ukończenie studiów wcale nie równało się zostaniu perfumiarzem. W tym celu bohater dzisiejszego wpisu, w wieku trzydziestu lat zapisał się na studia do szkoły perfumiarstwa w Roure (obecnie Givaudan). A przeprowadzka do Szwajcarii zapoczątkowała nowy etap w jego karierze. Pierwszym skomponowanym przez Schwieger’a zapachem był Golden Moments marki Priscilla Presley, mający swój rynkowy debiut w 1999 roku. Jednak już wtedy Niemiec pracował nad czymś, co miało nadać jego karierze prawdziwego impetu. Współpracujący z Roure Frédéric’a Malle ogłosił bowiem konkurs dla młodych perfumiarzy, zaś zwycięski zapach miał zostać na stałe włączony do jego Editions de Parfums. Prestiżowej linii perfum tworzonych przez największych nosów świata. Jak już zapewne odgadliście, Schwieger wygrał tę rywalizację a jego Lipstick Rose w 2000 roku oficjalnie pojawiły się na rynku. Natomiast zapytany o współpracę z Malle wspomina ją w samych superlatywach, określając Francuza świetnym krytykiem i edytorem. Również w 2000 roku swoją premierę miały Baby Doll, stworzone dla Yves Saint Laurent we współpracy z Cecile Matton. Cztery lata później powstała zaś Eau des Marveilles – kompozycja uważana za jedną z najlepszych w portfolio nie tylko Schwieger’a , ale całej marki Hermès. Co ciekawe, Niemiec twierdzi jednak, że prawdziwą sławę przyniósł mu nie jeden konkretny zapach, ale rozwój całej perfumowej blogosfery. Choć niewątpliwie zdobycie w 2012 roku nagrody FiFi dla najlepszych perfum ekskluzywnych za Orange Sanguin też nie pozostało bez znaczenia. A przecież wśród stworzonych przez niego kompozycji są jeszcze takie best-sellery jak Thierry Mugler – Womanity, Marc Jacobs Man czy niszowe Afternoon of a Faun od Etat Libre d’Orange. Obecnie Niemiec związany jest zaś z grupą Mane.
Zapytany o inspiracje do tworzenia nowych zapachów, Niemiec wskazuje na coś, co określa dynamicznym trójkątem. Chodzi zaś o system zależności pomiędzy trzema elementami: sztuką, nauką oraz przemysłem (rozumianym tutaj jako wymogi/oczekiwania rynku). Osiągnięcia nauki wykorzystywane są w celu wyrażania się poprzez sztukę (którą perfumeria niewątpliwie jest), jednak ostateczny produkt tego procesu musi trafić w gusta przyszłych odbiorców. Poruszanie się po wymienionych osiach i szukanie akceptowalnego kompromisu jest czymś, co definiuje twórczość Schwieger’a. Natomiast zapytany o swoje ulubione nuty wymienia zapach jedwabiu, świeżej ziemi, aromaty róży, lawendy czy ludzkiego ciała. Lubi też korzystać z metyl 2,4-dihydroxy-3,6-dimetylbenzoesanu. Za to najtrudniej pracuje mu się z waniliną. Jeśli zaś miałby wybrać, które historyczne perfumy sam chciałbym stworzyć to byłyby to Eau Sauvage lub Eau d’ Hermès. Natomiast na pytanie kim byłby jeśli nie perfumiarzem, odpowiada, że zostałby naukowcem, artystą lub… kucharzem! Ostatnio sporo zresztą eksperymentuje z zapachami gourmand.
Poniżej lista perfum, za których powstanie odpowiedzialny jest Ralf Schwieger:
Aedes de Venustas Iris Nazarena (2013)
Aedes de Venustas Musc Encense (2018)
Atelier Cologne Cédrat Enivrant (2013)
Atelier Cologne Figuier Ardent (2015)
Atelier Cologne Orange Sanguin (2011)
Atelier Cologne Orange Sanguin 10 Years Anniversary (2019)
Atelier Cologne Vanille Insensee (2011)
Barneys New York Barney + Greg Lauren (2013)
Barneys New York Barney + L’Wren Scott (2012)
Barneys New York Irene Neuwirth (2014)
Barneys New York Maiyet (2014)
BDK Parfumes Citrus Riviera (2020)
Calvin Klein Eternity Cologne for Men (2020), powstałe we współpracy z Julie Masse I Veronique Nyberg
Caudalie Rose de Vigne (2015)
Charenton Macerations Christopher Street (2012)
Etat Libre d’Orange Fils de Dieu du riz et des argumes (2012)
Etat Libre d’Orange Philippine Houseboy (2012)
Etat Libre d’Orange The Afternoon of a Faun (2012)
Frédéric’a Malle Lipstick Rose (2000)
Frédéric’a Malle Lipstick Rose Limited Edition 2018 (2018)
Helio Capsene (2019)
Helio Chill White (2019)
Helio Dula (2019)
Helio Salt Lick (2019)
Hermès Eau des Marveilles (2004) stworzone we współpracy z Nathalie Feisthauer
Hermès Eau des Marveilles Constellation (2006) stworzone we współpracy z Nathalie Feisthauer
Hermès Eau des Marveilles Pegase (2007) stworzone we współpracy z Nathalie Feisthauer
Hermès Parfum des Marveilles (2005) stworzone we współpracy z Jean-Claude’m Elleną
Hermès Parfum des Marveilles 2006 (2006) stworzone we współpracy z Jean-Claude’m Elleną
Laubahn Perfumes Naughty Garden (2017)
Marc Jacobs Men (2002)
Marks and Spencer Rosie for Autograph (2015)
Marks and Spencer Rosie for Autograph Rose Gold (2017)
O Boticario Styletto Silver (2010), stworzone we współpracy z Oliver’em Paget’em
Phlur Moab (2016)
Priscilla Presley Golden Moments (1999)
The Body Shop Black Musk (2015), stworzone we współpracy z Cecile Matton
Thierry Mugler Womanity (2010), stworzone we współpracy z Alexis’em Dadier
Yves Saint Laurent – Baby Doll (2000), stworzone we współpracy z Cecile Matton